Kocovina je z lékařského hlediska poměrně zajímavý stav, který je přímým důsledkem požití většího množství alkoholu. Při jeho popisu a možnostech jeho „léčby“ bych si dovolil vycházet z biochemických a metabolických pochodů, které ke kocovině vedou.

 

Příčiny: Nepříjemné stavy u kocoviny vznikají vlastním účinkem alkoholu a dále rozvratem vnitřního prostředí organismu. Alkohol (chemicky etanol) se v našem těle pomocí enzymu alkoholdehydrogenáza přemění na acetaldehyd. Ten se pak přemění pomocí enzymu acetaldehyddehydrogenázou na acetát, který je zdrojem energie. Alkohol a acetaldehyd mají na organismus zcela odlišné účinky. Alkohol způsobuje euforii, dobrou náladu, ztrátu zábran a ve vyšších koncentracích narušení vědomí. Acetaldehyd je mnohem agresivnější kyselá látka, která způsobuje nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, tj. klasické příznaky kocoviny.

Dalším významným faktorem je vliv alkoholu na hormonální soustavu člověka. Alkohol blokuje účinek antidiuretického hormonu (ADH), který je produkován v lidském mozku. Antidiuretický hormon působí v ledvinách a brání nadměrné ztrátě tekutin. Jeho vyřazení pak způsobí dehydrataci a to bez ohledu na to, jak velké množství alkoholických nápojů vypijete. Zajímalo vás, proč po vypití několika piv musíte často na záchod? Tohle je odpověď. Ze stejného důvodu může člověk vypít třeba 10 piv (5 litrů tekutiny) a přesto bude další ráno trpět dehydratací.

Dehydratace vede k zahuštění krve a celého vnitřního prostředí organismu vůbec. Koncentrace většiny sloučenin vzroste, odborně to označujeme jako hypertonické prostředí. Co nevzroste jsou hladiny většiny základních minerálů (sodík, draslík, chloridy), které ztratíme při nadměrném močení.

Dalším aspektem kocoviny je snížená hladina krevního cukru, tj. hypoglykémie. Játra se totiž soustřeďují na odbourávání alkoholu a nemají tolik času na uvolňování cukru do krve.

Kocovina je tedy důsledkem kombinace efektů acetaldehydu, hypertonického prostředí, hypoglykémie a dehydratace.

 

Projevy: Mezi projevy kocoviny řadíme bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, únavu, nesnášenlivost hlasitých zvuků a jasného světla, celková nevůle a špatná nálada, apod.

 

Léčba: V běžných podmínkách se nic zvláštního dělat nedá – Je nutný klid na lůžku, odpočinek a dostatečný přísun tekutin (pochopitelně nealkoholických). Jistý efekt mají i slabší nesteroidní protizánětlivé léky. Má to samozřejmě tu nevýhodu, že podrážděný žaludek nemusí přísun tekutin a tablet ustát a skončí to zvracením.

Odbornější (a mnohem účinnější) přístup je teoreticky možný jen ve zdravotnických zařízeních a vychází z příčin kocoviny. Acetaldehydu se nezbavíme, ale můžeme ovlivnit rozvrat metabolismu. Nejideálnější léčebnou metodou je ve skutečnosti banální půllitrová infuze 5% roztoku glukózy (cukr rozpuštěný ve vodě), do které lze eventuálně přidat malé množství základních minerálů a některé léky. Ideální je vodný roztok blokátoru protonové pumpy (např. Controloc 40 mg) a nějak prokinetikum (např. Degan 1 amp). Utlumení tvorby žaludeční kyseliny a zrychlení hybnosti trávicího traktu totiž výrazně potlačí nevolnost.

Zápis takové infuze pak může být například: INF 500ml 5% glukozy (+ 10ml NaCl + 10ml 7.5% KCl + 40mg Controloc + 1 amp Degan) i.v. /1-2 hod.

Efekt:

1. Infuze přímo do žíly nepodráždí žaludek a nevyvolá zvracení.

2. Glukóza vyřeší nedostatek cukru v krvi po alkoholovém excesu.

3. Glukóza vstoupí do buněk, mimo buňky zbude z infuze jen čistá voda a ta naředí krev.

4. Půl litru tekutiny podané přímo do žíly vyřeší dehydrataci.

5. Minerály v infuzi doplní jejich nedostatek v těle (sloučeniny NaCl a KCl).

6. Podané léky působí proti nevolnosti.

 

Nitrožilně podaná infuze má prostě výborný efekt, jak nám ochotně sdělili pracovníci jednoho nejmenovaného ústavu na lékařské fakultě. Samozřejmě nepočítejte s tím, že si zajdete do nemocnice s kocovinou a lékaři vás tam budou léčit. Spíše vás vyhodí.

PS: Výše uvedený text je samozřejmě zcela teoretický. Autor jakožto lékař zodpovědný za zdraví svých spoluobčanů zásadně odmítá požívání alkoholu v jakékoliv formě, množství a při jakékoliv příležitosti :-D

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů