Klimonorm je lék předepisovaný ženám s některými obtížemi hormonálního původu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina estradiol (přesněji estradiol-valerát) a progestin (přesněji levonorgestrel).

 

Princip: Estrogen v preparátu nahrazuje nedostatek přirozeného estrogenu v těle ženy a levonorgestrel brání vzniku nepravidelných cyklů a snižuje poněkud riziko vzniku rakoviny dělohy vlivem podávání estrogenu.

 

Využití: Klimonorm může být předepsán ženám, u nichž se objevují příznaky nedostatku ženských pohlavních hormonů. Může jít o některé ženy při- a po menopauze a o ženy po operačním odstranění vaječníků. Méně často se přípravek užívá i při osteoporóze po menopauze, která z nějakého důvodu není řešitelná jinými léky.

 

Podávání: Klimonorm smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře (gynekologa). Běžná dávka pro dospělou ženu je jedna tableta denně po 21 dnů a po této epizodě následuje sedmidenní přestávka v užívání. Obecně plat, že doba léčby by měla být co nejkratší (je-li to možné).

 

Nevýhody: Vzhledem k ovlivnění hormonálního systému ženy lze čekat poměrně velké množství vedlejších účinků, jako jsou změny nálad, nervozita, bolesti hlavy, bušení srdce, pocit nepříjemného napětí prsů a přírůstek na váze. Popisovány byly alergické reakce a zvýšená krevní srážlivost s komplikacemi (trombózy, plicní embolie). Hormonální preparáty obsahující estrogeny mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu, rakoviny dělohy a některých dalších ženských gynekologických nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů