Klimodien je lék předepisovaný ženám s některými obtížemi hormonálního původu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina estradiol (estrogen) a dienogest (progesteron).

 

Princip: Estrogen v preparátu nahrazuje nedostatek přirozeného estrogenu v těle ženy a dienogest brání vzniku nepravidelných cyklů a snižuje poněkud riziko vzniku rakoviny dělohy vlivem podávání estrogenu.

 

Využití: Klimodien může být předepsán ženám, u nichž se objevují příznaky nedostatku ženských pohlavních hormonů. Může jít o některé ženy při- a po menopauze a o ženy po operačním odstranění vaječníků.

 

Podávání: Klimodien smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře (gynekologa). Běžná dávka pro dospělou ženu je jedna tableta denně. Obecně platí, že doba léčby by měla být co nejkratší (je-li to možné).

 

Nevýhody: Vzhledem k ovlivnění hormonálního systému ženy lze čekat poměrně velké množství vedlejších účinků, jako jsou změny nálad, nervozita, bolesti hlavy, bušení srdce, pocit nepříjemného napětí prsů a přírůstek na váze. Popisovány byly alergické reakce a zvýšená krevní srážlivost s komplikacemi (trombózy, plicní embolie). Hormonální preparáty obsahující estrogeny mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu, rakoviny dělohy a některých dalších ženských gynekologických nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů