Kimoks patří mezi antibiotika ze skupiny fluorchinolonů a jeho účinnou látkou je sloučenina moxifloxacin.

Princip: Moxifloxacin blokuje některé enzymy, které jsou nutné k tvorbě a opravě bakteriální DNA. Díky tomu je narušena schopnost bakterií se množit.

 
Využití: Kimoks účinkuje proti celé řadě bakterií, a proto je využitelný u závažnějších akutních zánětů průdušek, u zápalů plic, u zánětů dutin a u gynekologických infekcí včetně hlubokých pánevních zánětů. Antibiotika obsahující moxifloxacin nejsou většinou předepisována rutinně a jsou nasazena spíše až dle doporučení místního antibiotického střediska, nebo lékaře-infektologa při neúčinnosti běžnějších antibiotik.


Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván. Přípravek Kimoks je vyráběn v podobě tablet o síle 400 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně a doba užívání se pohybuje mezi 5-14 dny dle aktuální situace a tíže infekce.


Nevýhody: Obecně jsem napsal text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících moxifloxacin se setkáváme s trávicími obtížemi, alergickými reakcemi, bolestmi hlavy, bolestmi kloubů, polyneuropatiemi, poruchami srdečního rytmu, zvýšením jaterních testů a občas i s narušením novotvorby krevních buněk v kostní dřeni (s následným vznikem chudokrevnosti, nedostatku bílých krvinek, nebo krevních destiček). Riziko vážných nežádoucích účinků roste s dávkou a délkou podávání.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů