Kemadrin je lék předepisovaný neurology, který patří mezi méně často užívaná antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina procyklidin.

 

Princip: Procyklidin je látka, která působí proti cholinergnímu neuromediátorovému systému (který je řízen sloučeninou acetylcholin) a tak zvyšuje účinek dopaminergního systému (řízený sloučeninou dopamin). To vede ke snížení příznaků Parkinsonovy nemoci.

 

Využití: Kemadrin je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát obvykle významně zlepšuje pohyblivost a tlumí parkinsonský třes. Kemadrin může být podán i lidem, kteří mají parkinsonské příznaky způsobené podáním léků nebo poškozením mozku (a nikoliv primárně Parkinsonovou nemocí).

 

Podávání: Kemadrin smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů. Obvyklá zahajovací dávka pro dospělého člověka je obvykle 2,5 miligramu léku užitých 3x denně. Tato dávka se postupně navyšuje dle efektu na 15-30 miligramů denně.

 

Nevýhody: Kemadrin může mít nežádoucí účinky, ale ty nebývají závažné. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí trávicími obtížemi (nechutenství, zácpa), pocitem sucha a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů