Iprofenex je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu Iprofenex je sloučenina ibuprofen.

 

Princip: Ibuprofen pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest a snižuje horečku (jde tedy o tzv. antipyretikum).

 

Využití: Iprofenex využíváme zejména k léčbě bolesti. Použít ho můžeme u ortopedických bolestí (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, akutní záchvaty dny, stavy po úrazech apod.), u bolestí hlavy, při migrénách, bolestivé menstruaci a u bolestí zubů. K zesílení efektu je možné jej kombinovat s jinými léky na bolest.

 

Podávání: Iprofenex se vyrábí v podobě ochucené suspenze, která se přijímá ústy (perorální suspenze). Dávkuje se pomocí speciální dávkovací stříkačky a podává se zejména dětem. Aktuální dávka závisí na váze a věku dítěte, je vhodné se o ní domluvit s dětským lékařem.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. Kombinace s léky na ředění krve zvyšuje riziko krvácivých příhod.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů