Hytrin patří mezi léky na zvětšenou prostatu, přesněji řečeno se řadí do skupiny tzv. alfa-blokátorů. Jeho účinnou látkou je sloučenina terazosin.

 

Princip: Terazosin působí na receptory pro adrenalin na hladké svaly v prostatické části močové trubice a to vede k uvolnění svaloviny, zvětšení průsvitu močové trubice a zlepšení odtoku moči skrze tkáň prostaty. Kromě toho má působení terazosinu vliv na snížení krevního tlaku.

 

Využití: Hytrin se využívá při zvětšené prostatě ke snížení obtěžujících příznaků (časté noční močení) a zabránění vzniku poruchy odtoku moči. Kromě toho se užívá v léčbě vysokého tlaku, ovšem spíše do kombinace s jinými antihypertenzivy.

 

Podávání: Hytrin se musí užívat striktně podle doporučení lékaře a nikdy bez jeho vědomí. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 1,2 a 5 miligramů, běžná udržovací denní dávka dospělého muže se pohybuje mezi 5-10 miligramy. Při zahajování léčby se nicméně volí dávka výrazně nižší, která se postupně navyšuje dle tolerance pacienta.

 

Nevýhody: U Hytrinu (a u většiny ostatních alfa-blokátorů) byly popisovány nežádoucí účinky, jako jsou například poruchy ejakulace, bolesti hlavy, motání hlavy, výrazný pokles krevního tlaku s rizikem kolapsu, trávicí obtíže, vyrážka a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů