Hypromeloza je volně prodejný preparát, který užívají lidé s očními onemocněními. Účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina hypromelóza a důležitou součástí je i pomocná látka dexpanthenol.

 

Princip: Hypromelóza má přesnější chemický název hydroxypropylmetyl celulóza. Při kontaktu s povrchovou vrstvou rohovky vytvoří ochrannou vrstvu, která zvlhčuje oko. Dexpanthenol zlepšuje regeneraci a obnovu buněk rohovky.

 

Využití: Hypromeloza je užívána v situacích, kdy nedostatečná tvorba slz nedokáže dostatečně zvlhčit oční tkáň. Indikace vlastně zahrnují většinu forem syndromu suchého oka (včetně Sjögrenova syndromu).

 

Podávání: Hypromeloza se vyrábí v podobě očních kapek. Obvyklá dávka jsou 1-2 kapky do podrážděného oka kápnuté 2-4x denně. Lidé nosící oční čočky by se před aplikací přípravku měli nejprve poradit s lékařem.

 

Nevýhody: Hypromeloza obvykle nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky, i když nelze vyloučit vznik lokálního podráždění nebo alergické reakce (bolest, pálení, zarudnutí, svědění oka, pocit cizího tělesa).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů