Hydrokéla je stav postihující varle. Varle je párová mužská pohlavní žláza uložený mimo dutinu břišní v šourku. Každé varle má okolo sebe několik ochranných obalů a je vyživováno svazkem cév, které do něj přecházejí z dutiny břišní přes tříselný kanál. Při hydrokéle se začne mezi obaly varlete hromadit menší či větší množství tekutiny. Nejedná se většinou o nijak závažný stav, někdy je ovšem nutné jeho chirurgické řešení.

 

Příčiny: Tvorba nadměrného množství tekutiny buňkami obalů varlete nemá vždy objasněnou příčinu a vzniká bez jasné příčiny, zřejmě se jedná o nerovnováhu mezi tvorbou tekutiny a jejím vstřebáváním. Jindy může být způsobena drážděním obalů varlete fyzickým poškozením (náraz, úder) a může doprovázet i záněty a nádory.

 

Projevy: Tekutina nahromaděná v obalech varlete způsobí jeho zvětšení, které je nebolestivé. Podobné příznaky má i rakovina varlat, a proto by měl být pacient s těmito problémy vyšetřen.

 

Diagnostika: Vyšetření provádí obvykle urolog, který kromě získání anamnézy a fyzikálního vyšetření zajistí ultrazvuk šourku, který přítomnost tekutiny odhalí (a vyloučí nádorové onemocnění).

 

Léčba: Léčba mnohdy není nutná, tekutina se může samovolně vstřebat. Je-li jí ovšem velké množství a působí obtíže, je možné jednoduchým chirurgickým zákrokem obaly varlete protnout a vypustit ji. V případě opakovaného vzniku hydrokély se mohou obaly varlete sešít k sobě, čímž se tvorba tekutiny zastaví.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů