Hornerův syndrom (Hornerova trias) je soubor tří příznaků, který se objevuje při narušení sympatického nervového systému v oblasti krku. Obecně řečeno je sympatický* nervový sytém soubor nervů a nervových ganglií, který reguluje určité tělesné funkce a není závislý na naší vůli. Krční sympatický systém mimo jiné ovládá oko.

 

* Sympatický nemá v tomto smyslu žádnou souvislost se sympatiemi, jde pouze o odborný název.

 

Příčiny

Co může poškodit krční sympatické nervstvo? Příčina je celá řada. Kromě úrazů krku se může jednat například o přítomnost krčního žebra a o některé místně rostoucí nádory jako je například rakovina štítné žlázy a rakovina plic rostoucí na horním pólu plíce, které říkáme Pancoastův tumor. Příznaky odpovídající Hornerově syndromu mohou vzniknout i při roztroušené skleróze, při postižení míchy při syringomyelii, při trombóze kavernózního splavu a dočasně při migréně.

 

 

Projevy

Poškození sympatiku způsobí na straně postižení zúžení zornice (mióza), pokles očního víčka (ptóza) a zdánlivé lehké zapadnutí oka dozadu do oční jamky (enoftalmus). Nejviditelnější je samozřejmě zúžení jedné zornice, což u dotyčného vnímáme jako rozdílnou šíři zornic. Kromě toho může být přítomna zarudlá tvář na postižené straně. Tento fenomén je v dané oblasti kůže způsoben rozšířením podkožních krevních cév.

 

 

Diagnostika

Pacienta s Hornerovým syndromem by měl vyšetřit neurolog, je důležité vyloučit onemocnění mozku (CT vyšetření nebo magnetická rezonance) a vyloučit útlak nervových struktur v oblasti krku (ultrazvuk krku, CT vyšetření krku).

 

 

Léčba

Léčba syndromu závisí na vyvolávajícím onemocnění. Je-li tato choroba léčitelná a pokud není poškození nervů nevratné, pak se stav může upravit.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů