Pocit hořkosti v ústech je poměrně častý a nepříliš specifický příznak. Často jde o důsledek užívání různých léků, vyloučena však nejsou ani některá onemocnění. Celkově je tento příznak sice obtěžující, ale nebývá nijak závažný.

 

Příčiny:

1. Dentální příčiny – Nedostatečná ústní hygiena, přemnožení ústních bakterií a záněty dásní se mohou projevovat hořkostí v ústech. Dostatečný pitný režim a zlepšení ústní hygieny vedou obvykle k rychlému vymizení obtíží.

 

2. Refluxní choroba jícnu – Tento poměrně častý problém je způsoben návratem žaludečních šťáv do jícnu a obvykle se projevuje pálením žáhy. Dostanou-li se zbytky kyselé žaludeční tekutiny až do dutiny ústní, může to vzbouzet nepříjemnou hořkokyselou chuť. Vyšší riziko je vleže, kdy horizontální poloha návratu šťáv napomáhá.

 

3. Léky – Nepříjemné pocity hořkosti v ústech jsou spojené s celou řadou léků. Poměrně často reagují pocitem hořkosti lidé na nově nasazená antidepresiva a některá antibiotika. Pocity hořkosti v ústech a nechutenství se objevují také u pacientů, kteří užívají velké množství různých léků (odborně nadměrné užívání léků označujeme jako polypragmázii).

 

4. Otrava olovem – Kovová nahořklá chuť v ústech se spolu s bolestmi břicha, zvracením a křečemi objevuje u akutní otravy tímto kovem.

 

5. Hormonální změny – Nepříjemné pocity v ústech se mohou objevovat v průběhu menstruačního cyklu, kdy dochází ke změnám hladin ženských pohlavních hormonů. Podobné obtíže se někdy objevují i u žen během těhotenství a u žen v přechodu.

 

6. Psychické příčiny – Pocit hořkosti v ústech může být pochopitelně i ryze psychiatrickým problémem.

 

Diagnostika: Základem je rozhovor s pacientem, rozebrání jeho obtíží a zjištění, jaké léky užívá. Z dalších možných vyšetření můžeme provést například gastroskopii k vyloučení, nebo potvrzení refluxní choroby.

 

Léčba: Pochopitelně záleží na vyvolávající příčině. Obecně je vhodné zvýšit příjem tekutin, žvýkat žvýkačky, vynechat dráždivou stravu a zlepšit zubní hygienu. U polypragmázie je vhodné vysadit nadbytečné léky, užívá-li člověk antidepresiva, je vhodné je po konzultaci s psychiatrem změnit za jiná. Je-li příčinou refluxní choroba, jsou vhodným lékem léky na překyselení žaludku.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů