Zánět dásní se odborně označuje jako gingivitida a jde o velmi častý problém, s nímž pacienti navštěvují především zubní lékaře.

 

Příčiny

Nejčastější příčinou je dráždění dásní zubním plakem, který se usazuje a obsahuje zbytky potravy a bakterií. S hromaděním plaku samozřejmě souvisí nedostatečná ústní hygiena, nedostatečné a nesprávné čištění zubů a nepoužívání mezizubních a kartáčků a nití. Vyšší riziko zubního plaku je u chronických kuřáků. Dodejme, že kromě plaku mohou být dásně zanícené například i u alergických reakcí, obzvláště pokud byl alergen přijat v potravě a dostal se do přímého kontaktu se sliznicí dásní.

 

Projevy

Projevy zánětu dásní odpovídají obecným projevům zánětlivých procesů. Postižená místa dásní jsou zarudlá, dásně jsou oteklé a bolestivé, bolest se promítá i do zubů. Někdy může docházek ke krvácení ze zanícených dásní. U zánětu dásní bývá častěji přítomen zápach z úst, který bývá současně důsledkem nedostatečné zubní hygieny.

 

Komplikace

V terénu dásně postižené zánětem se mohou namnožit bakterie a způsobit vznik bolestivého abscesu, dlouhodobě neléčený zánět dásní může vyvolat zánět závěsného aparátu zubů (parodontóza) a zvýšit riziko jejich vypadávání.

 

Diagnostika

Diagnóza je většinou poměrně jasná na první pohled do dutiny ústní a většinou ji stanovuje zubní lékař.

 

Léčba

Základem léčby je dostatečná zubní hygiena, pravidelné čištění zubů, používání mezizubního kartáčku a odstranění plaku a zubního kamene zubním lékařem.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů