Holoxan je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je sloučenina ifosfamid.

Princip: Ifosfamid patří mezi alkylační cytostatika, váže se na DNA buněk, narušuje její strukturu a tím zasahuje do buněčného dělení. Více postiženy jsou rychle se množící nádorové buňky.


Využití: Holoxan se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například určité formy rakoviny varlat, rakoviny vaječníků, sarkomů a rakoviny prsu. Při selhání klasické léčby se indikuje i u některých lymfomů. Lék se často podává v kombinaci s dalšími přípravky v rámci chemoterapeutických režimů.


Podávání: Holoxan se vyrábí v podobě prášku k přípravě roztoku, který se podává jako nitrožilní infuze. Přesná dávka je vždy individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.


Nevýhody: Holoxan může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže a bolesti svalů a alergické reakce. Holoxan je výrazně toxický pro močové cesty a může způsobovat například neinfekční krvácivé záněty močového měchýře (bolesti a nález krve v moči).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů