HE4 je zkratka pro lidský epididymální protein (human epididymal protein). Jde o sloučeninu, která se využívá jako tzv. tumor marker. To znamená, že její koncentrace v krvi může být závislá na přítomnosti některých zhoubných onemocnění.

 

Princip: HE4 protein je bílkovina, jejíž název vychází z faktu, že poprvé byla detekována ve struktuře nadvarlete (epididymis) u muže. Později bylo zjištěno, že hladina HE4 se poměrně značně zvyšuje u většiny forem rakoviny vaječníku, jejíž buňky HE4 nadměrně sekretují.

 

Využití: Hlavní využití HE4 proteinu je v určení diagnostiky rakoviny vaječníků. Stanovování HE4 je poměrně moderní metoda a obvykle se kombinuje s detekcí hladiny tradičnějšího markeru známého jako CA 125.

 

Nevýhody: HE4 marker je značně citlivý a v kombinaci se zjištěním CA 125 jej lze považovat za velice spolehlivou diagnostickou metodu. Přesto musíme mít na paměti, že podobně jako ostatní tumor markery může být HE4 falešně pozitivní, tj. může být zvýšen u některých jiných onemocnění, než je rakovina vaječníků (cysty vaječníků, nezhoubné nádory vaječníků, endometrióza, cirhóza jater, rakovina plic, rakovina dělohy aj.). K jistým změnám koncentrace HE4 dochází i v rámci menstruačního cyklu a v těhotenství.


Zdroje
www.mou.cz
www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů