Gyno-Pevaryl je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina ekonazol (ekonazol-nitrát).

 

Princip: Ekonazol narušuje funkci povrchové membrány řady plísní a zvyšuje její propustnost. Díky tomu lék působí proti jejich množení a vyvolává zvýšené odumírání plísňových buněk.

 

Využití: Gyno-Pevaryl je běžně předepisovaný v léčbě plísňových infekcí (např. kvasinkové infekce) pochvy. Tyto infekce se projevují například svěděním pochvy a gynekologickým výtokem.

 

Podávání: Gyno-Pevaryl se vyrábí jako vaginální čípky a krém. Obvyklá dávka je 1 čípek zavedený hluboko do pochvy 1x denně, okolí zevních ženských pohlavních orgánů lze ošetřit krémem. Je-li infekcí postižen sexuální partner ženy, lze krém, aplikovat 1x denně na omytý žalud a předkožku penisu. Preparát se nesmí podávat bez vědomí lékaře.

 

Nevýhody: Gyno-Pevaryl má díky lokální aplikaci na sliznici prakticky nulové celkové nežádoucí účinky. Po aplikaci krému může dojít k podráždění kůže a někdy ke vzniku místní alergické reakce (zarudnutí sliznice, svědění pochvy, bolest).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů