Grippostad je volně prodejný přípravek, který je užívaný při různých infekcích. Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje čtyři sloučeniny – paracetamol, vitamin C, chlorfenamin (chlorfenamin-maleinát) a kofein.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům, která tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu díky zablokováním tvorby zánětlivých prostaglandinů. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek a působí stimulačně. Vitamin C je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a chlorfenamin-maleinát je antihistaminikum, které snižuje otok sliznic dýchacích cest.

 

Využití: Grippostad je  obvykle podáván k léčbě infekcí horních cest dýchacích, jako je chřipka, záněty hrtanu, infekční rýma, záněty hltanu a podobné. Kombinovaný účinek přípravku snižuje horečku, tlumí bolest a zlepšuje dýchání.

 

Podávání: Grippostad se vyrábí v podobě tobolek a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tobolky podávané 2-3x denně. Terapie by neměla být dlouhodobá.

 

Nevýhody: Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidé s nemocnými játry měli před nasazením Grippostadu domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Grippostad kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může Grippostad vyvolat nespavost a bušení srdce, chlorfenamin-maleinát může naopak způsobit ospalost a celkový útlum.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů