Govasoc je jeden z léků na ředění krve. Řadí se mezi léky známé jako antiagregancia, které ovlivňují krevní destičky. Účinnou sloučeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci enzymu cyklooxygenáza. V malých dávkách narušuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

Využití: V dávkách, ve kterých preparát Govasoc většinou podáváme, se projevují prakticky pouze jeho účinky na ředění krve. Z toho důvodu se podává u ischemické choroby srdeční jako prevence infarktu, k prevenci ischemických mozkových příhod a u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Ve vyšší dávce lze lék podat i proti horečce a bolestem, na tyto obtíže se však podávají spíše jiné preparáty.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by Govasoc neměl být užíván. Obecně se podává jedna tableta o síle 100 miligramů denně, aby byl efekt na ředění krve dostatečný.

 

Nevýhody: Govasoc poměrně logicky zvyšuje riziko krvácivých stavů, při trvalém užívání lehce roste riziko krvácivé mozkové příhody a poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Riziko vzniku žaludečních vředů je však při užívání léku velmi malé (riziko roste až při kombinacích s jinými podobnými léky). Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů