Glepark je lék předepisovaný neurology, který patří mezi antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina pramipexol.

 

Princip: Pramipexol funguje v lidském mozku podobně jako dopamin, který v určitých částech mozku chybí lidem s Parkinsonovou nemocí. Dopamin je významný neurotransmiter, který v centrálním nervovém systému přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

Využití: Glepark je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát obvykle významně zlepšuje pohyblivost a tlumí parkinsonský třes.

 

Podávání: Glepark smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 0,18-0,7 miligramů. U dospělého člověka se většinou začíná co nejnižší dávkou podávanou třikrát denně a tato dávka se velmi pomalu navyšuje.

 

Nevýhody: Glepark může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků, což je vcelku logicky dáno působením léku na centrální nervový systém. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí pocitem sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin, změny osobnosti, zhoršení demence a někdy až projevy psychiatrického onemocnění). Relativně běžně se vyskytují i trávicí obtíže (nechutenství, zácpa, pálení žáhy, zvracení) a vyloučit nelze ani různé alergie. V kombinaci s preparáty obsahujícími levodopu se mohou postupně objevit mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů