Geldoren patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina kvetiapin.

 

Princip: Kvetiapin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Kvetiapin působí na celou řadu receptorů v nervovém systému (např. některé dopaminové receptory, receptory pro serotonin, acetylcholin, adrenalin a histamin) a označujeme ho proto jako multireceptorového antagonistu (MARTA). Kvetiapin je typický poměrně rychlým metabolizmem a kratším poločasem účinku.

 

Využití: Geldoren se využívá v léčbě některých psychotických stavů, jako je například schizofrenie, u některých forem deprese a některých typů maniodepresivní psychózy, která je též označována jako bipolární porucha.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Geldoren se vyrábí ve formě tablet o síle 25-300 miligramů. Dávky se většinou postupně navyšují podle tolerance a liší se podle přesné indikace. V zásadě se běžná dávka u dospělých pohybuje okolo 400 miligramů léku denně, podle potřeby může být dále zvýšena.

 

Nežádoucí účinky: Geldoren může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat spavost, únavu a útlum. Uživatelé si někdy stěžují na pocity sucha v ústech, bolesti hlavy a kolapsové stavy, mívají zvýšenou hladinu cholesterolu a změny v krevním obraze. Geldoren patří do 2. generace antipsychotik, a proto jsou u něj vzácněji přítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonově nemoci) a sexuální poruchy (ztráta libida, impotence). Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů