Fotil [fotyl] je lék, který předepisují oční lékaři. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny pilokarpin a timolol. Existuje i preparát Fotil Forte, který obsahuje stejné účinné látky, obsahuje však vyšší koncentraci pilokarpinu.

 

Princip: Timolol je beta-blokátor, který se ovšem v tomto případě nepoužívá z důvodů léčby srdečních onemocnění a vysokého tlaku, ale k léčbě očních onemocnění. Po nakapání do oka totiž snižuje nitrooční tlak. Pilokarpin patří mezi parasympatomimetika, které po nakapání do oka vyvolá zúžení zornice a krátkodobý vzrůst nitroočního tlaku s jeho následným silnějším poklesem. Účinky obou látek na výsledný pokles nitroočního tlaku se sčítá.

 

Využití: Fotil je předepisován očními lékaři pacientům se zeleným zákalem, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku.

 

Podávání: Fotil smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka 2x denně. Přesný způsob aplikaci popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Fotil může oko podráždit, popisovány jsou záněty spojivek a dvojité vidění. Timolol může po vstřebání do těla u některých lidí ovlivnit srdce a způsobit bradykardii nebo příliš silný pokles krevního tlaku. Může dojít i k ovlivnění průdušek s jejich stažením a následnou dušností. Popisovány byly i alergické reakce místního (zarudnutí oka) i celkového (svědivá vyrážka kůže, kopřivka) charakteru.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů