Fortrans není lék v pravém slova smyslu, jedná se o prázdnící roztok, který se používá v gastroenterologii. Hlavní účinnou složkou přípravku je makrogol.

 

Princip: Makrogol je vysokomolekulární ve vodě rozpustná látka, která se nevstřebává z trávicího traktu, ve střevě váže vodu a díky tomu výrazně zvětší objem stolice.

 

Využití: Fortrans má využití při prázdnění před kolonoskopií. Je-li správně užit, vyvolá opakované průjmy, které způsobí vyprázdnění tlustého střeva. Pouze na správně vyprázdněném střevě lze totiž provést kvalitní kolonoskopické vyšetření.

 

Podávání: Fortrans se vyrábí v podobě prášku, který se rozpouští ve vodě. Standardní prázdnící sada obsahuje čtyři sáčky s práškem. Každý sáček se rozpustí v litru vody a pomalu se vypije. Přesný harmonogram prázdnění si každé pracoviště stanovuje jinak, obvyklá je tzv. dělená příprava, kdy pacient vypije 2 litry přípravku v 17:00 den před kolonoskopií a další 2 litry vypije cca 6 hodin před časovým termínem kolonoskopie (tzv. režim 2+2). Alternativou jsou 3 litry postupně vypité v 17:00 a 1 litr 6 hodin před kolonoskopií (režim 3+1). Přesný popis přípravy sdělí lékař, který Fortrans předepisuje.

 

Nevýhody: Fortrans nemá moc dobrou chuť a řadě lidí se z něj dělá poněkud špatně od žaludku. Nutnost vypít v rámci prázdnění čtyři litry tekutin také není nejpříjemnější, ale dobré vyprázdnění střeva se bez dostatečného přísunu tekutin prostě zajistit nedá. Po požití přípravku nelze vyloučit vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů