Forsteo je moderní lék předepisovaný proti odvápňování kostí a jeho účinná látka je sloučenina teriparatid.

 

Princip: Teriparatid je synteticky vyráběný parathormon (PTH). Parathormon se vytváří v příštítných tělíscích a jeho dlouhodobě zvýšená hladina způsobuje odbourávání kostí se zvýšením sérového vápníku. Bylo nicméně zjištěno, že pravidelné nárazové podávání vyšších dávek tohoto hormonu stimuluje osteoblasty (buňky tvořící kostní hmotu) a tím paradoxně způsobí zpevnění kostní struktury.

 

Využití: Forsteo se podává i u stavů spojených s řídnutím kostí, jako je osteoporóza u žen po menopauze (užívat lék mohou samozřejmě i muži) ke snížení rizika patologických zlomenin.

 

Podávání: Forsteo se vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje pomocí speciálního pera podkožně (nejčastěji podkoží břicha, nebo horního stehna). Běžná denní dávka pro dospělého člověka je 20 miligramů 1x denně. Podávání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Forsteo může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení), bolesti hlavy, únavu, bušení srdce a další. U některých uživatelů se objevily alergické reakce, křeče, nadměrné pocení a epizody snížení krevního tlaku s opakovanými kolapsy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů