Ferro-Folgamma (Ferro Folgamma) je lék předepisovaný pacientům s chudokrevností, jeho účinnou složkou jsou sloučeniny železo, vitamin B12  (kyankobalamin) a vitamin B9 (kyselina listová neboli folát).

 

Princip: Přípravek obsahuje železo, které může být dodáváno potřebným pacientům. Vitamin B12 a kyselina listová pomáhají při tvorbě červených krvinek v kostní dřeni.

 

Využití: Preparát Ferro-Folgamma je určen pro pacienty s chudokrevností, která je způsobena nedostatkem železa, případně s nedostatkem vitaminu B12 a-nebo kyseliny listové. Díky přítomnosti kyseliny listové může být preparát vhodný i pro chudokrevné těhotné ženy, kyselina listová je totiž důležitá pro vývoj nervového systému plodu.

 

Podávání: Ferro-Folgamma se vyrábí v podobě tobolek a běžná dávka u dospělých lidí jsou 1-3 tobolky denně. Doba užívání se řídí podle závažnosti nedostatku zmíněných sloučenin a podle rychlosti zvyšování množství hemoglobinu v kontrolních krevních náběrech.

 

Nevýhody: Ferro-Folgamma může podobně jako ostatní preparáty obsahující železo vyvolat trávicí obtíže (nechutenství, zácpu, bolesti břicha) a zbarvit stolici do černa, na což je vhodné uživatele upozornit. Vstřebávání železa z preparátu může být snížené při současném užívání léků proti překyselení žaludku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů