Exacyl je lék, který není předepisován až tak často, jde o lék působící proti krvácení. Jeho účinnou složkou je syntetická sloučenina známá jako kyselina tranexamová.

 

Princip: Tranexamová kyselina blokuje účinek plazminu na fibrin. Fibrin je základem krevních sraženin a sloučenina plazmin ho rozpouští, což v organizmu brání nadbytečnému srážení. Zablokováním účinku plazminu dochází ke stabilizaci fibrinu a tím se zvyšuje srážení krve.

 

Využití: Preparát Exacyl můžeme využívat u různých krvácivých stavů, které nejsou tak závažné, že by vyžadovaly neodkladné mechanické ošetření (chirurgickou nebo endoskopickou zástavu). Poměrně často lze podat preparát lidem s krvácením z močových cest, krvácením z nosu, krvácením po zubařských zákrocích a s vykašláváním menšího množství krve.

 

Podávání: Exacyl se vyrábí v podobě tablet o síle 500 miligramů. Lék smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2-4 tablety denně. Kromě tablet se lék vyrábí i v podobě roztoku k nitrožilnímu podání, ten je určen k podání ve zdravotnických zařízeních.

 

Nevýhody: Exacyl nemá žádné zásadní nevýhody. Speciálně u krvácení z močových cest může zvýšené srážení krve vytvořit v močovém měchýři sraženiny (koagula), která mohou narušit odtok moči močovou trubicí nebo močovou cévkou, je-li pacient zacévkován. Někteří lidé si po nasazení léku stěžují na trávicí obtíže a stavy slabosti, ty však nebývají nijak závažné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů