Etoricoxib [etorikoxib] patří mezi tzv. nesteroidní antirevmatika, což jsou obecně řečeno léky používané proti zánětlivým procesům a bolestem. Účinnou sloučeninou je stejnojmenná látka etorikoxib.
 
Princip: Etorikoxib dokáže poměrně selektivně tlumit enzym cyklooxygenáza-2 (COX-2), což na jednu stranu znamená uspokojivý účinek protizánětlivý a na druhou stranu nízké nežádoucí účinky na trávicí trakt (např. ve smyslu vzniku žaludečních vředů), které jsou pro běžná nesteroidní antirevmatika typické.
 
 
Využití: Etoricoxib je nejčastěji předepisován na bolestivá onemocnění kostí a kloubů, jako je bolestivý záchvat dny, zánět šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, stavy po úrazech apod.
 
 
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Etoricoxib se vyrábí ve formě tablet o síle 30-90 miligramů a u dospělých lidí se většinou užívá 1 tableta denně.
 
 
Nevýhody: Inhibitory enzymu COX-2 sice nemají řadu vedlejších účinků typických pro běžná nesteroidní antirevmatika, na druhou stranu však bylo zjištěno, že u nich existuje jisté riziko zhoršení kardiovaskulárních onemocnění včetně vyššího rizika infarktu myokardu a ischemické mozkové mrtvice. Z toho důvodu je třeba dávat velký pozor při jejich předepisování pacientům s kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho byly pozorovány různé trávicí potíže (plynatost, bolesti břicha, zácpa), možné zhoršení funkce ledvin, změny v krevním obraze a další problémy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů