Epicystostomie je urologický zákrok, který je důležitý v určitých situacích při poruchách odtoku moči. Můžeme jej definovat jako vyvedení močové soustavy na povrch těla pomocí vpichu močového měchýře přes břišní stěnu.

 

Princip: Pacientovi je v oblasti podbřišku nahmatán močový měchýř, provede se dezinfekce kůže a místní znecitlivění. Následně se vnitřek močového měchýře nabodne přes břišní stěnu a zavede se do něj hadička (katétr), kterou moč může odtékat. S výhodou je provedení punkce pod kontrolou ultrazvukem. Epicystostomie může být dočasná, nebo trvalá.

 

Příprava: Pacient nemusí být před zákrokem nalačno, silnější léky na ředění krve by měly být s předstihem vysazeny, je-li to ovšem možné (někdy je epicystostomie akutním zákrokem).

 

Využití: Epicystostomii využijeme u poruch odtoku z moči, kdy překážka je pod močovým měchýřem a není možné ji rychle odstranit. Může jít například o těžké zúžení močové trubice, silně zvětšenou prostatu, rakovinu prostaty, rakovinu dolní části močového měchýře, apod. Epicystostomie umožní odtok moči a zabránění jejímu hromadění v močovém měchýři a močovodech. Pokud by se moč nekontrolovatelně hromadila, zvyšuje se riziko vzniku infekce močových cest a zejména poškození ledvin (hydronefróza). Teoreticky by mohl přeplněný močový měchýř i prasknout, ale to je díky jeho silné svalovině méně časté. Po vyřešení překážky může být epicystostomie odstraněna. V opačném případě je ponechána a katétr se pravidelně vyměňuje.

 

Nevýhody: Epicystostomie může krvácet a zvyšuje riziko vzniku infekce. Při vpichu je možné poranit některé orgány dutiny břišní, které se mohou před močovým měchýřem nacházet. Asi nejobávanější je poranění střeva. Toto riziko lze snížit použitím ultrazvuku.


Zdroje
http://www.ebm-guidelines.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů