Enzola je lék předepisovaný pacientům s kostními chorobami a nedostatkem vápníku. Preparát obsahuje jako účinnou látku sloučeninu alfakalcidol.

 

Princip: Alfakalcidol je derivát vitaminu D, který zlepšuje vstřebávání vápníku z tenkého střeva a jeho zabudovávání do kostí.

 

Využití: Preparát Enzola je velmi často předepisovaný lidem s osteoporózou, kdy má zajistit dostatek vápníku a zabránit nedostatku vitaminu D. Lék Enzola mohou užívat i lidé s chronickým selháváním ledvin a dlouhodobě dialyzovaní pacienti jako prevenci rozvoje tzv. renální osteodystrofie. Efekt preparátu brání řídnutí kostí a podporuje mineralizaci kostní hmoty.

 

Podávání: Enzola se vyrábí v podobě měkkých tobolek o síle 0,25 mikrogramů a 1 mikrogram. Preparát by měl být užíván dle doporučení lékaře, běžná dávka pro dospělého člověka je 0,5-1 mikrogram léku denně.

 

Nevýhody: Při užívání běžných dávek se většinou neobjevují zásadní nežádoucí účinky, i když někteří lidé si stěžují na trávicí obtíže (nechutenství). Vysoké dávky preparátu Enzola mohou nicméně způsobit zvýšení hladiny vápníku v krvi s příslušnými vedlejšími účinky (zácpa, svalová slabost, únava, vyšší riziko tvorby močových kamenů). Velice vzácně byly popisovány i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů