Enbrel je lék předepisovaný zejména v revmatologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina etanercept.

 

Princip: Etanercept je bílkovina vyráběná na podkladě DNA rekombinantní technologie. Zjednodušeně řečeno dokáže etanercept navázat a zablokovat sloučeninu známou jako TNF-alfa (Tumor Nekrotizující Faktor), která má důležité v místo v lidském imunitním systému. Díky tomu dochází k podstatnému oslabení imunitních reakcí, což má význam především u autoimunitních nemocí.

 

Využití: Enbrel se využívá u některých forem chronických autoimunitních nemocí, jako je například lupénka, revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba a další.

 

Podávání: Enbrel patří pouze do rukou zkušených revmatologů a jeho užívání bez doporučení lékaře je přísně zakázáno. Lék se vyrábí v podobě prášku k přípravě roztoku, nebo přímo v podobě roztoku. Lék se podává podkožně a běžná dávka u dospělého se pohybuje okolo 25 miligramů 2x týdně (či 50 miligramů jednou týdně). Konkrétní dávka je přirozeně přísně individuální.

 

Nevýhody: Enbrel výrazně zvyšuje riziko vzniku infekcí a při jeho užívání je i vyšší riziko nádorových onemocnění vlivem oslabené imunity. Lék může poškodit kostní dřeň a způsobit poruchy tvorby červených krvinek (anémie), bílých krvinek a krevních destiček. Další možné nežádoucí projevy zahrnují trávicí obtíže, psychické poruchy (hlavně nespavost), pískání v uších, zvýšení jaterních testů, poškození plic, neurologické projevy podobné roztroušené skleróze, vyrážky, svědění kůže a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů