Enap-H (psáno též často bez pomlčky jako Enap H) je kombinovaný preparát, který patří mezi léky na vysoký krevní tlak. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny enalapril a hydrochlorothiazid.

 

Princip: Pokles tlaku je dán kombinací efektu obou zmíněných sloučenin. Enalapril patří mezi ACE-inhibitory, zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu sloučeniny angiotenzin I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin. Hydrochlorothiazid patří mezi diuretika, působí na ledvinné kanálky a snižuje vstřebávání sodíku a chloru. Tím se zvyšují ztráty iontů do moči, což vede i k větším ztrátám vody.

 

Využití: Preparát Enap-H předepisujeme na vysoký krevní tlak. Vzhledem pozitivním účinkům ACE-inhibitoru na srdce se předepisuje i u onemocnění srdečního svalu, jako je ischemická choroba srdeční (včetně stavů po infarktech a u anginy pectoris), u kardiomyopatií, u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin).

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který rozhoduje o indikaci i dávkování léku. Enap-H se vyrábí v podobě tablet o síle 5/25 miligramů (tj. tablet obsahujících 5 mg enalaprilu a 25 mg hydrochlorothiazidu) a běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1/2 až 1 tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení, což bývá následováno záchvatem slabosti a někdy i kolapsem. Další nežádoucí účinky vychází z přítomných účinných sloučenin.

ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Poměrně častou příčinou vysazení léků je dráždivý suchý kašel, který je typický i pro ostatní ACE-Inhibitory. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

Diuretikum (tj. hydrochlorothiazid) v preparátu může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu (často hypokalémii). Kromě toho může hydrochlorothiazid ovlivnit a zhoršit metabolizmus cukrů a může vyvolat cukrovku 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů