Enalapril patří do skupiny ACE-Inhibitorů, což jsou jedny z nejpředepisovanějších léků na tlak. Účinnou složkou preparátu je sloučenina stejného názvu - enalapril.

 

Princip: Enalapril blokuje angiotenzin konvertující enzym (ACE), tím blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II a to má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin.

 

Využití: Obecně řečeno podáváme Enalapril na vysoký krevní tlak. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům se předepisuje i u onemocnění srdečního svalu (stavy po infarktech, různé kardiomyopatie včetně dilatační, angina pectoris apod.), u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin). Používá se i do kombinovaných preparátů s jinými účinnými látkami, například s diuretiky.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Nejčastěji se podává Enalapril o síle 5-10 miligramů s postupným zvýšením na 20 miligramů denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Závažným, ale naštěstí velmi vzácným nežádoucím účinkem ACE-inhibitorů je otok tkání krku a dýchacích cest (angioedém). Podávání v těhotenství je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů