Elfimest je lék patřící do novější generace skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou účinné léky proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je sloučenina esomeprazol.

 

Princip: Esomeprazol blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na žaludeční sekreci kyseliny chlorovodíkové. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje.

 

Využití: Elfimest se nejčastěji využívá při zánětech jícnu u refluxní nemoci, které se navenek projevují pálením žáhy. Lék může být použit i v jiných indikacích (žaludeční vředy a jejich komplikace, Zollinger-Ellisonův syndrom, přeléčení infekce Helicobacterem Pylori spolu s antibiotiky), na ty se však více hodí silnější 40 miligramové preparáty obsahující esomeprazol.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. V tabletové formě se většinou podává jedna tableta denně o síle 20 miligramů. Dříve se doporučovalo podávání večer, nyní se spíše doporučuje podávání v ranních hodinách.

 

Nevýhody: Elfimest má minimum vedlejších účinků, někdy se mohou objevit neurčité obtíže, jako jsou plynatost, pocity plnosti a zácpa.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů