Efient je moderní lék ze skupiny „léků na ředění krve“, odborněji řečeno jde o protisrážlivý lék ovlivňující krevní destičky. Jeho účinnou složkou je sloučenina prasugrel.
 
Princip: Prasugrel účinkuje na některé receptory krevních destiček (trombocytů) a narušuje jejich srážení. Je zde jistá podobnost se známější sloučeninou clopidogrel (např. léky Plavix, Trombex, Zyllt a jiné).
 
 
Využití: Efient se podává spolu s přípravky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou u pacientů s nestabilní anginou pectoris a s infarktem myokardu, u kterých je v plánu provedení koronarografie s angioplastikou a implantací stentu.
 
 
Podávání: Vždy záleží na doporučení lékaře, bez jehož svolení by preparát neměl být užíván. Efient se vyrábí ve formě tablet o síle 5 a 10 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 60 miligramů nárazově jako nasycovací dávka a následně 10 miligramů denně.
 
 
Nevýhody: Poměrně pochopitelným nežádoucím účinkem je nadměrnější krvácení. Počet krvácivých komplikací je zdá se vyšší než u léků obsahujících clopidogrel, ale na druhou stranu má Efient o něco silnější účinek. Kromě toho se může při užívání objevit zvýšení krevního tlaku, trávicí obtíže a alergické reakce. Vzácněji se může objevit zvýšení jaterních testů a změny v krevním obraze.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů