Ecalta je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina anidulafungin.

 

Princip: Anidulafungin je látka účinkující proti plísním. Sloučenina zablokuje metabolizmus plísní a tím naruší integritu jejich buněčné stěny. Výsledkem je smrt plísňových buněk.

 

Využití: Ecalta se používá k léčbě závažných plísňových infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce a určitý efekt může mít lék i proti aspergilovým infekcím.

 

Podávání: Přípravek Ecalta může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, z něhož se připraví roztok k nitrožilnímu podání v podobě infúze. Běžná dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů první den a další dny 100 miligramů léku 1x denně.

 

Nevýhody: Ecalta může mít řadu nežádoucích účinků, ty však většinou nebývají nijak dramatické. Po jeho aplikaci se poměrně často objevují bolesti hlavy, pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů