Skip to main content
 


Ecalta

Ecalta je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina anidulafungin.

Princip: Anidulafungin je látka účinkující proti plísním. Sloučenina zablokuje metabolizmus plísní a tím naruší integritu jejich buněčné stěny. Výsledkem je smrt plísňových buněk.


Využití: Ecalta se používá k léčbě závažných plísňových infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce a určitý efekt může mít lék i proti aspergilovým infekcím.


Podávání: Přípravek Ecalta může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, z něhož se připraví roztok k nitrožilnímu podání v podobě infúze. Běžná dávka pro dospělého člověka je 200 miligramů první den a další dny 100 miligramů léku 1x denně.


Nevýhody: Ecalta může mít řadu nežádoucích účinků, ty však většinou nebývají nijak dramatické. Po jeho aplikaci se poměrně často objevují bolesti hlavy, pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů