Skip to main content
 


Dynastat

Dynastat patří mezi tzv. nesteroidní antirevmatika, což jsou obecně řečeno léky používané proti zánětlivým procesům a bolestem. Účinnou sloučeninou je látka parekoxib (parecoxib).

Princip: Parekoxib dokáže poměrně selektivně tlumit enzym cyklooxygenáza-2 (COX-2), což na jednu stranu znamená uspokojivý účinek protizánětlivý a na druhou stranu nízké nežádoucí účinky (např. ve smyslu vzniku žaludečních vředů apod.), které jsou pro běžná nesteroidní antirevmatika typické.


Využití: Dynastat je nejčastěji používán na bolestivé onemocnění kostí a kloubů, jako jsou pooperační bolesti (ortopedické operace), artróza a revmatoidní artritida, bolesti zad a další.


Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Dynastat se vyrábí ve formě prášku určeného k přípravě vodného roztoku k injekčnímu podání. Běžná dávka pro dospělého člověka je 40 miligramů přípravku podaného nitrožilně, nebo nitrosvalově. Maximální denní dávka je 80 miligramů.


Nevýhody: Inhibitory enzymu COX-2 sice nemají řadu vedlejších účinků typické pro běžná nesteroidní antirevmatika, na druhou stranu bylo zjištěno, že u nich existuje jisté riziko zhoršení kardiovaskulárních onemocnění včetně vyššího rizika infarktu myokardu a ischemické mozkové mrtvice. Z toho důvodu je třeba dávat velký pozor při jejich předepisování pacientům s kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho byly často pozorovány různé trávicí potíže jako plynatost, bolesti břicha, zácpa, apod.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů