Duotrav je kombinovaný lék, který často předepisují oční lékaři. Účinnou složkou preparátu jsou sloučenina timolol a travoprost.

 

Princip: Timolol je beta-blokátor, který se ovšem v tomto případě nepoužívá z důvodů léčby srdečních onemocnění a vysokého tlaku, ale k léčbě onemocnění očních. Po nakapání do oka totiž snižuje nitrooční tlak. Travoprost je analogem jednoho prostaglandinu. Svým účinkem zvyšuje odtok nitrooční tekutiny a tím pomáhá snižovat nitrooční tlak.

 

Využití: Duotrav je předepisován očními lékaři pacientům s některými formami zeleného zákalu, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku.

 

Podávání: Duotrav smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka denně. Přesný způsob aplikaci popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Duotrav může oko podráždit, popisovány jsou záněty spojivek a dvojité vidění. Účinná látka po vstřebání do těla může u některých lidí ovlivnit srdce a způsobit bradykardii nebo příliš silný pokles krevního tlaku. Může dojít i k ovlivnění průdušek s jejich stažením a následnou dušností. Popisovány byly i alergické reakce místního (zarudnutí oka) i celkového charakteru (svědivá vyrážka kůže, kopřivka). Travoprost může kromě podráždění oka při dlouhodobém užívání trvale změnit barvu duhovky léčeného oka kvůli zvýšenému ukládání hnědého pigmentu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů