Dicloin je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu je sloučenina diclofenac (diklofenak).

 

Princip: Diclofenac pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest (a lehce snižuje horečku).

 

Využití: Dicloin využíváme zejména k léčbě bolesti. Patří sem především bolesti ortopedické (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, akutní záchvaty dny, stavy po úrazech apod.).

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Dicloin se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k injekčnímu podání v předem naplněných injekcích. Injekce je určena k podkožní, nebo nitrosvalové aplikaci. Běžná dávka určená k aplikaci je 25-75 miligramů preparátu a celková denní dávka by neměla překročit 150 miligramů.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů