Depo-Medrol je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina metylprednisolon (přesněji metylprednisolon-acetát).

Princip: Metylprednisolon je poměrně silné imunosupresivum, které tlumí imunitní systém na více úrovních a působí protizánětlivě. Metylprednisolon brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů. Metylprednisolon v podobě metylprednisolon-acetátu se pomaleji rozpouští a metabolizuje, což zajistí pozvolnější a dlouhodobější účinek.


Využití: Depo-Medrol se používá v situacích, kdy chceme dlouhodobě tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Velmi často se využívá k lokální aplikaci (např. do kloubů, do kožních lézí, atd.) při bolestivých zánětech kloubů včetně některých forem dny a revmatoidní artritidy, při bursitidách, u keloidních jizev, apod. Při systémovém podání se Depo-Medrol aplikuje do svalu (nikdy nitrožilně!) a důvodem podávání mohou být různé chronické alergické choroby, hematologické poruchy, autoimunitní nemoci a jiné. Vzhledem k ne zcela pravidelnému uvolňování a obtížnému udržování správné hladiny v krvi se nicméně systémová aplikace Depo-Medrolu příliš často neprovádí.


Podávání: Depo-Medrol se vyrábí v podobě suspenze, která se může aplikovat do kloubů, do blízkosti úponů šlach, do kožních ložisek, nebo do svalů (znovu zdůrazňuji, že nikdy nitrožilně). Dávka je individuální, záleží na místě aplikace, indikaci a celkovém stavu pacienta. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí předepisujícího lékaře!
 
 
Nevýhody: Depo-Medrol má při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce. Je-li lék aplikován lokálně, je riziko celkových nežádoucích účinků nižší, ale zase je při dlouhodobém podávání vyšší riziko postižení anatomických struktur v místě aplikace (poškození kloubů, šlach, kostí).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů