Defekt septa (přepážky) síní znamená vrozenou vadu srdce, při které není plně dotvořená přepážka oddělující od sebe srdeční síně a to umožňuje volný průtok krve mezi síněmi.

 

Příčiny

U plodu v děloze, které získává kyslík z placenty, je v přepážce mezi síněmi otvor, který se nazývá foramen ovale (oválný otvor). Po narození, jak začne dítě dýchat, se foramen ovale nicméně uzavírá. U některých lidí buď k uzavření nedojde, nebo je neúplné. Příčiny nejsou někdy zřejmé, jindy je příčina genetická (vyšší výskyt defektu síňového septa u dětí s Downovým syndromem), nebo jsou na vině vlivy zevního prostředí (alkoholizmus těhotné ženy může způsobit defekt septa síní plodu v rámci fetálního alkoholového syndromu).

 

Projevy

Malé otvory v septu síní mohou být bezpříznakové, projevy většinou vznikají až během dospívání nebo v dospělosti. Krev protéká z místa, kde je tlak vyšší (levá síň) do místa s nižší tlak (pravá síň). To vede k přetěžování pravé poloviny srdce a vzniku plicní hypertenzi s dušností, kašlem a postupným rozvojem srdečního selhávání. Některé formy defektu síňového septa mohou být spojeny i s chlopenními vadami (zejména mitrální chlopně oddělující levou síň od levé komory). Přetěžování srdce může zvýšit riziko vzniku různých poruch rytmu.

Z dalších komplikací může otvor v septu způsobit tzv. paradoxní embolizaci, kdy se sraženiny vzniklé například v dolní končetině nebo v pravé srdeční síni dostanou přes otvor do levé síně a odtud do levé komory a do aorty. Odtud pak může sraženina cestovat do těle a ucpat kteroukoliv tepnu. Může tak dojít například k ischemické mozkové mrtvici, nebo k náhlému ucpání tepny dolní končetiny.

U potápěčů zvyšuje defekt septa síní riziko vzniku dekompresní nemoci, z toho důvodu by před zahájením potápění měl mít každý člověk provedenou echokardiografii.

Defekt septa sini

Schéma - narušení přepážky mezi srdečními síněmi

 

Diagnostika

Podezření vychází z klinických příznaků, poslechově může být slyšitelný šelest na hrudníku a charakteristický zvukový rozštěp druhé srdeční ozvy. Diagnózu poruchy septa síní, určení jejího přesného podtypu, určení směru toku krve mezi síněmi a zhodnocení funkce srdečních chlopní je možné pomocí echokardiografie, což je v tomto případě vyšetření první volby.

 

Léčba

Případy defekta septa síní patří do kompetence kardiologů, kteří by měli zhodnotit závažnost nálezu a doporučit řešení. Obvykle se provádí endovaskulární* nebo kardiochirurgické zákroky s uzavřením otvoru v přepážce speciální záplatou. Součástí léčby může být terapie poruch rytmu a srdečního selhávání.

* Endovaskulární zákroky jsou prováděny přes cévy, což znamená, že je pacientovi nabodnuta některá z cév v těle a pracovní nástroje jsou do místa zákroku zavedeny vnitřkem cévy.


Zdroje
https://www.heart.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů