Darunavir je lék, který patří mezi antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina darunavir.

 

Princip: Darunavir dokáže zablokovat proteázu HIV viru, což je enzym nutný k tvorbě bílkovin, které jsou nezbytné pro správné množení virových částic. Výsledným efektem je snížené množení virových částic.

 

Využití: Darunavir se využívá v léčbě některých forem infekce HIV a bývá součástí určitých terapeutických režimů v kombinaci dalšími antivirovými léky. Léčbu provádí pouze specializovaná centra.

 

Podávání: Darunavir se vyrábí v podobě tablet o síle 75-800 miligramů. Konkrétní dávka pro daného pacienta je vždy přísně individuální a stanovuje ji ošetřující lékař, bez jehož doporučení lék nesmí být užíván.

 

Nevýhody: Darunavir může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, kožní vyrážky, zvýšení tělesné teploty, nechutenství a další. Poměrně často bylo při terapii pozorováno zvýšení jaterních testů, zhoršení ledvinných funkcí (vzácněji i akutní selhání ledvin) a různé změny v krevním obraze.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů