Dacarbazin je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je stejnojmenná sloučenina dakarbazin.

 

Princip: Dakarbazin je látka vykazující protinádorový efekt. Pomáhá alkylovat některé úseky DNA, čímž je narušena jejich struktura a to negativně ovlivňuje buněčné dělení. Více ovlivněny jsou rychle se dělící nádorové buňky.

 

Využití: Dacarbazin se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například určité formy sarkomů, melanomů a lymfomů (zejména Hodgkinův lymfom). Lék se velmi často podává jako součást chemoterapeutických cyklů v kombinaci s dalšími preparáty.

 

Podávání: Dacarbazin se vyrábí v podobě lyofilizátu, který se po rozpuštění v roztoku aplikuje jako pomalá nitrožilní injekce nebo jako infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Dacarbazin může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, únava, zvýšená teplota, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů