Cytomegalovirus (CMV) je velmi rozšířený virus, který je přítomný v organizmu velké části populace. CMV patří do skupiny herpesvirů a přenáší se úzkým kontaktem a tělesnými tekutinami. Vysoká promořenost populace virem je v podstatě nenápadná, protože ačkoliv virus přežívá v lidském těle trvale, zdravým lidem nezpůsobuje viditelné příznaky. Snad jedinou výjimkou u zdravých lidí je vznik nepříliš nebezpečné cytomegalovirové mononukleózy (viz níže). Na druhou stranu je cytomegalovirus velmi nebezpečný pro nemocné s poruchami imunity, v dnešní době zejména pro pacienty s AIDS a pacienty po transplantacích, kteří užívají imunosupresiva (léky tlumící imunitu). Kromě toho je velmi nebezpečná CMV nákaza lidského plodu.

 

Formy CMV infekce:

1. Infekce těhotné ženy a plodu - V případě, že je virem infikována těhotná žena, nebo pokud u ní dojde k aktivaci již přítomného viru, je riziko poškození plodu a vznik vrozených deformací a nevratných vývojových vad včetně mentální retardace.

 

2. Cytomegalovirový zánět tlustého střeva - Odborně jej nazýváme CMV kolitidou a projevuje se zejména horečkou a silnými průjmy. Při kolonoskopii nalezneme zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, někdy má až podobu mnohočetných vředů. Nemoc je typická pro pacienty s poruchami imunity.

 

3. Cytomegalovirový zánět jater - Označuje se jako CMV hepatitida. Může probíhat velmi rychle a způsobit akutní život ohrožující selhání jater (příznaky viz příslušný článek). Cytomegalovirový zánět jater je typický pro pacienty s poruchami imunity.

 

4. Cytomegalovirový zánět jícnu - Cytomegalovirový zánět jícnu je opět typický pro jedince s poruchami imunity, projevuje se horečkou, poruchou polykání a bolestí při polykání. Je-li provedena gastroskopie, pak jsou na sliznici jícnu viditelné povrchové eroze nebo vředy.

 

5. Cytomegalovirový zánět mozku - CMV encefalitida je naštěstí vzácná a vyskytuje se opět u jedinců s poruchami imunity. Může mít dramatické projevy včetně změny osobnosti, zmatenosti, agresivity a poruch vědomí. Bez rozpoznání zahájení včasné terapie může být smrtelná.

 

6. Cytomegalovirová mononukleóza - Jedná se o infekci příznaky podobnou klasické virové mononukleóze způsobené EBV virem (virus Epstein-Barrové), nicméně příznaky jsou méně nápadné a většinou nezahrnují zduření mízních uzlin a zvětšení jater. Může se objevit i u lidí s normální imunitou.

 

Diagnostika: Diagnózu lze stanovit buď sérologicky, tj. laboratorním vyšetřením protilátek proti CMV v žilní krvi, nebo metodou PCR (při které se hodnotí přítomnost virové DNA v krvi). Kromě toho je možné vyšetřit přítomnost CMV (jeho povrchové antigeny nebo opět DNA) ve vzorku postižené tkáně získané např. při gastroskopii nebo kolonoskopii.

 

Terapie: Kromě symptomatické terapie lze podávat speciální antivirotika, která jsou účinná proti řadě herpesvirů. Účinnou sloučeninou těchto léků je látka ganciklovir (také často psaná jako gancyklovir).

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů