Cushingův [kušingův] syndrom je soubor příznaků daných poruchou hormonálního systému. Má pestré projevy a nemocnému může způsobit značné zdravotní potíže. Je spojen s hormonem kortizolem. Kortizol je hormon řadící se mezi glukokortikoidy, je tvořený v kůře nadledvin a má mnoho funkcí. Mezi ně patří zvyšování hladiny krevního cukru (glykemie), snížení aktivity imunitního systému, snižuje hustotu kostní hmoty, zvyšuje krevní tlak, a mnoho dalších. U zdravého člověka se do krve ve zvýšené míře vyplavuje při dlouhotrvajících stresových situacích.

Tvorba kortizolu v nadledvinách je ovlivněna mozkovými centry hypofýzou a hypothalamem podle klasického vzorce: Hypothalamus produkuje aktivační kortikoliberin (CRH) působící na hypofýzu -> hypofýza tvoří látku ACTH působící na nadledviny -> nadledviny začnou tvořit zvýšené koncentrace kortizolu. A jako obvykle je zde regulační opatření - kortizol zpětně snižuje tvorbu ACTH v hypofýze.

 

Příčiny: Příčinou Cushingova syndromu je zvýšená koncentrace kortizolu v těle. To může být způsobeno:

1. Zvýšenou tvorbou kortizolunadledvinách, což bývá většinou způsobeno nezhoubným nádorem nadledvin. V tomto případě se hovoří o Cushingově nemoci.

2. Zvýšenou tvorbou ACTH v hypofýze kvůli nezhoubnému nádoru hypofýzy, což způsobí nenormálně vysokou stimulaci nadledvin.

3. Zvýšenou tvorbou ACTH buňkami některého nádoru, který nijak nesouvisí s hypofýzou. Tato situace je vzácná a hovoříme o ní jakožto o paraneoplastickém syndromu.

4. Stav totožný s Cushingovou chorobou vznikne při dlouhodobém užívání léků kortizolu příbuzných, tj. kortikoidů. Kortikoidy se se svým protizánětlivým účinkem používají proti širokému spektru autoimunitních chorob. Troufl bych si tvrdit, že právě toto je nejčastější příčina projevů Cushingova syndromu.

 

Projevy: Cushingův syndrom má mnoho projevů daných nadměrnou koncentrací kortikosteroidů v těle. Dochází k zvýšení chuti k jídlu a tělesné hmotnosti, vzniká obezita s maximem tuku v oblasti břicha obličeje a někdy i oblasti za krkem (může se objevit tukový hrb). Končetiny jsou naopak velmi tenké. Na kůži břicha vznikají strie. Nemocný bývá velmi unavený a mívá časté změny nálad, velmi často se u něj vyskytuje deprese. Dochází k zvýšení krevního tlaku a jeho možných komplikací, zvyšuje se i hladina krevního cukru a vzniká hyperglykemie, někdy se rozvine cukrovka 2. typu. Vysoké hodnoty kortizolu sníží hustotu kostní hmoty a usnadňují vznik osteoporózy. Zmínit je nutné i snížení sexuálního pudu u obou pohlaví, u žen navíc mohou vznikat poruchy menstruačního cyklu. Pokud se vysoká hladina kortikoidů v těle navíc zkombinuje s užíváním nesteroidních protizánětlivých léků hrozí výrazné riziko vzniku žaludečních vředů. Je to poměrně široké spektrum problémů, že?

Schéma - Cushingův syndrom na první pohled

 

Prevence: O prevenci by snad šlo mluvit pouze u léčby kortikoidy, která by neměla být neúčelná. Stále existují stavy, kdy nežádoucí účinky kortikoidů v podobě příznaků Cushingovy nemoci jsou převáženy jejich pozitivním léčebným efektem.

 

Diagnostika: Na diagnózu Cushingova syndromu je vhodné myslet u člověka s výše zmíněnými klinickými projevy. Další došetřování spadá do kompetence endokrinologů, k nimž by takový pacient měl být odeslán. Z žilní krve je možné zjistit hladinu kortizolu i ACTH, ale odběry by měly být provedeny a vyhodnoceny někým, kdo se v problematice vyzná. Při podezření na tumor nadledviny lze provést ultrazvuk, oblast hypofýzy a hypothalamu je vyšetřitelná pomocí CT vyšetření či magnetické rezonance.

 

Léčba: Lékař nejprve vyhodnotí příčinu Cushingova syndromu a pak tento stav léčí. Nezhoubné nádory se léči chirurgicky, u choroby způsobené zvýšenými dávkami podávaných kortikoidů může být někdy nutné je přestat podávat nebo snížit jejich dávky. To samozřejmě platí za předpokladu, že lékař u daného pacienta vyhodnotí nežádoucí účinky kortikoidů jako významnější než jsou jejich účinky prospěšné.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů