Cushingův [kušingův] syndrom neboli Cushingova choroba je nemoc daná poruchou hormonálního systému. Má pestré projevy a nemocnému může způsobit značné zdravotní potíže. Je spojena s hormonem kortizolem. Kortizol je hormon řadící se mezi glukokortikoidy, je tvořený v kůře nadledvin a má mnoho funkcí. Mezi ně patří zvyšování hladiny krevního cukru (glykemie), snížení aktivity imunitního systému, snižuje hustotu kostní hmoty, zvyšuje krevní tlak, a mnoho dalších. U zdravého člověka se do krve ve zvýšené míře vyplavuje při dlouhotrvajících stresových situacích.

 

Tvorba kortizolu v nadledvinách je ovlivněna mozkovými centry hypofýzou a hypotalamem podle klasického vzorce: Hypotalamus produkuje aktivační kortikoliberin (CRH) působící na hypofýzu -> hypofýza tvoří látku ACTH působící na nadledviny -> nadledviny začnou tvořit zvýšené koncentrace kortizolu. A jako obvykle je zde regulační opatření - kortizol zpětně snižuje tvorbu ACTH v hypofýze.

 


Příčiny: Příčinou Cushingovy choroby je zvýšená koncentrace kortizolu v těle. To může být způsobeno:
 

1. Zvýšenou tvorbou kortizolu v nadledvinách, což bývá většinou způsobeno nezhoubným nádorem nadledvin.
 

2. Zvýšenou tvorbou ACTH v hypofýze kvůli nezhoubnému nádoru hypofýzy, což způsobí nenormálně vysokou stimulaci nadledvin.

3. Zvýšenou tvorbou ACTH buňkami některého nádoru, který nijak nesouvisí s hypofýzou. Tato situace je vzácná a hovoříme o ní jakožto o paraneoplastickém syndromu.

 

4. Stav totožný s Cushingovou chorobou vznikne při dlouhodobém užívání léků kortizolu příbuzných, tj. kortikoidů. Kortikoidy se se svým protizánětlivým účinkem používají proti širokému spektru autoimunitních chorob. Troufl bych si tvrdit, že právě toto je nejčastější příčina projevů Cushingovy choroby.


 

Projevy: Cushingova choroba má mnoho projevů daných nadměrnou koncetrací kortikosteroidů v těle. Dochází k zvýšení chuti k jídlu a tělesné hmotnosti, vzniká obezita s maximem tuku v oblasti břicha obličeje a někdy i oblasti za krkem (může se objevit tukový hrb). Končetiny jsou naopak velmi tenké. Na kůži břicha vznikají strie. Nemocný bývá velmi unavený a mívá časté změny nálad, velmi často se u něj vyskytuje deprese. Dochází k zvýšení krevního tlaku a jeho možných komplikací, zvyšuje se i hladina krevního cukru a vzniká hyperglykemie, někdy se rozvine cukrovka 2. typu. Vysoké hodnoty kortizolu sníží hustotu kostní hmoty a usnadňují vznik osteoporózy. Zmínit je nutné i snížení sexuálního pudu u obou pohlaví, u žen navíc mohou vznikat poruchy menstruačního cyklu. Pokud se vysoká hladina kortikoidů v těle navíc zkombinuje s užíváním nesteroidních protizánětlivých léků hrozí výrazné riziko vzniku žaludečních vředů. Je to poměrně široké spektrum problémů, že?

 

Cushinguv syndrom - schema

 

Schéma - Cushingův syndrom na první pohled


 

Prevence: O prevenci by snad šlo mluvit pouze u léčby kortikoidy, která by neměla být neúčelná. Existuje bohužel mnoho stavů, kdy nežádoucí účinky kortikoidů v podobě příznaků Cushingovy nemoci jsou více než vyváženy jejich pozitivním léčebným efektem.

 

 

Léčba: Lékař nejprve vyhodnotí příčinu Cushingovy choroby a pak tento stav léčí. Nezhoubné nádory se léči chirurgicky, u choroby způsobené zvýšenými dávkami podávaných kortikoidů může být někdy nutné je přestat podávat nebo snížit jejich dávky. To samozřejmě platí za předpokladu, že lékař u daného pacienta vyhodnotí nežádoucí účinky kortikoidů jako významnější než jsou jejich účinky prospěšné.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů