Cresemba je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina isavukonazol.

 

Princip: Isavukonazol je látka účinkující proti plísním. Sloučenina blokuje tvorbu ergosterolu, což je důležitá stavební složka buněčné membrány plísní. Tím se narušuje propustnost membrány a dochází ke smrti plísňových buněk.

 

Využití: Cresemba se používá k léčbě velmi závažných mykotických infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké aspergilové infekce a mukormykózy v situacích, kdy nejde podat antimykotika obsahující amfotericin B.

 

Podávání: Přípravek Cresemba může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tobolek o síle 200 miligramů a v podobě prášku k přípravě vodného roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání v podobě infúze. Dávka se první 2 dny pohybuje okolo 200 miligramů podaných 3x denně a po této době se snižuje na 200 miligramů 1x denně. Aktuální dávkování samozřejmě závisí na tíži infekce, váze a věku pacienta a na jeho celkovém zdravotním stavu.

 

Nevýhody: Cresemba může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Po jeho aplikaci se poměrně často objevují bolesti hlavy, trávicí potíže, pocity nevolnosti, nechutenství, zvracení, zvýšení jaterních testů a zhoršení ledvinných funkcí (vzácně nelze vyloučit akutní selhání ledvin). Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů