Coloxet je lék, který je předepisován onkology. Jedná se o cytostatikum, což  v tomto případě znamená preparát zabíjející nádorové buňky. Účinnou složkou léku je sloučenina kapecitabin (capecitabin).

 

Princip: Kapecitabin po vstupu do organizmu prochází několikastupňovou přeměnou, jejímž výsledkem je sloučenina 5-fluorouracil. 5-fluorouracil je vlastní účinná látka, která zabíjí buňky. Bylo zjištěno, že vyšší koncentrace enzymů nutných ke vzniku 5-fluorouracilu je v nádorové tkáni, což zajišťuje o něco cílenější účinek chemoterapie a menší poškození zdravých tkání.

 

Využití: Přípravek Coloxet je velmi obecně řečeno indikován v léčbě některých forem rakoviny tlustého střeva, rakoviny žaludku a v určitých situacích i rakoviny prsu. Terapie je často podávána i lidem s metastázami zmíněných nádorů k prodloužení života a může být kombinována i s jinými cytostatiky. Přesnější informace dle mého názoru nejsou potřeba, konkrétní indikaci a léčbu řídí onkologové.

 

Podávání: Coloxet se vyrábí v podobě tablet o síle 150-500 miligramů. Preparát je přísně zakázáno užívat jinak, než jak stanovil předepisující lékař. Běžná dávka u dospělých lidí se přepočítává na váhu a povrch těla a závisí na konkrétním onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta.

 

Nevýhody: Coloxet může způsobit celou řadu nežádoucích účinků, zřejmě nejčastěji trávicí obtíže (nechutenství, zvracení, průjmy), brnění končetin, zarudnutí plosek a dlaní (někdy až vznik puchýřů), poruchy krvetvorby (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček), alergické reakce a otoky tkání. U některých lidí může dojít k poškození srdečního svalu se zhoršením příznaků ischemické choroby srdeční, nebo se vznikem kardiomyopatie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů