Clarithromycin [Klaritromicin] patří mezi oblíbená antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je sloučenina klaritromycin.

 

Princip: Klaritromycin blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin a tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.

 

 

Využití: Clarithromycin má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho poměrně dobře působí na mikroorganizmy jako jsou Legionely, chlamydie a mykoplazmata, které mohou způsobovat různé infekce včetně zápalů plic. V kombinaci s dalšími antibiotiky lze Clarithromycin využít k likvidaci žaludeční bakterie Helicobacter Pylori.

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Clarithromycin v tabletové formě se většinou podává 2x denně každých 12 hodin v síle 250-500 miligramů.

 

 

Nevýhody: Obecně jsem napsal text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících klaritromycin se setkáváme s trávicími obtížemi u tabletových forem a s povrchovými záněty žil při injekční aplikaci léku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů