Citrafleet není lék v pravém slova smyslu, jedná se o prázdnící roztok, který se používá v gastroenterologii. Hlavní účinnou složkou přípravku jsou sloučeniny natrium-pikosulfát a magnesium-citrát.

 

Princip: Kombinuje se projímavý účinek obou přítomných účinných látek, který vede ke zrychlení pohybů střeva a zadržení vody ve střevě. Výsledkem je průjem, který vede k vyčištění tlustého střeva.

 

Využití: Citrafleet má využití při prázdnění před kolonoskopií. Je-li správně užit, vyvolá opakované průjmy, které způsobí vyprázdnění tlustého střeva. Pouze na správně vyprázdněném tlustém střevě lze totiž provést kvalitní kolonoskopické vyšetření.

 

Podávání: Citrafleet se vyrábí v podobě prášku, který se rozpouští ve vodě. Standardní prázdnící sada obsahuje dva sáčky s práškem. Každý sáček se rozpustí v cca 250 mililitrech vody a pomalu se vypije. Následně musí člověk pomalu vypít asi 1,5 litru čiré tekutiny. Přesný harmonogram prázdnění si každé pracoviště stanovuje jinak, obvyklá je tzv. dělená příprava, kdy pacient vypije obsah prvního sáčku v 17:00 den před kolonoskopií a obsah druhého sáčku vypije cca 6 hodin před časovým termínem kolonoskopie. Přesný popis přípravy sdělí lékař, který Citrafleet doporučil.

 

Nevýhody: Citrafleet nemívá zásadní nežádoucí účinky, díky příjemné citronové příchuti bývá dobře snášen. Po požití přípravku nelze vyloučit vznik alergické reakce. Určité riziko může Citrafleet představovat pro lidi s těžkým selháváním ledvin, protože obsahuje vysoké množství draslíku, kterého se po vstřebání do těla nemocné ledviny neumí tak dobře zbavit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů