Cinacalcet je lék, který se využívá u některých chorob spojených s poruchou metabolizmu vápníku a kostí. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina cinakalcet (cinacalcet).

 

Princip: Cinakalcet ovlivňuje metabolizmus vápníku a pomáhá snižovat jeho hladinu v krvi. Přesněji řečeno tato sloučenina účinkuje na tzv. příštítná tělíska a snižuje tvorbu parathormonu (PTH). Parathormon odvápňuje kosti a zvyšuje koncentraci vápníku v krvi.

 

Využití: Cinacalcet se využívá u hyperparatyreózy. Indikace zahrnují jak primární hyperparatyreózu (nezhoubné operačně neřešitelné nádory příštítných tělísek tvořící zvýšené množství parathormonu s následným zvýšením hladiny krevního vápníku), tak i častější sekundární hyperparatyreózu (typicky nemocní s těžkou poruchou funkce ledvin, kteří jsou dialyzování, a u kterých hrozí tzv. renální osteodystrofie).

 

Podávání: Preparát Cinacalcet smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. Cinacalcet se vyrábí v podobě tablet o síle 30-90 miligramů a běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 30-60 miligramů denně. Dávka se pomalu postupně navyšuje podle efektu za monitorace lékařem.

 

Nevýhody: Cinacalcet poměrně často způsobuje trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, bolesti břicha, zvracení), různé nervové obtíže (brnění končetin, třes rukou, bolesti hlavy), snížení krevního tlaku a snížení hladiny vápníku v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů