Cilostazol se řadí mezi speciální protidestičková léčiva, zjednodušeně mezi léky na ředění krve. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina cilostazol.

 

Princip: Cilostazol je tzv. inhibitor fosfodiesterázy, který svým účinkem narušuje schopnost destiček se shlukovat a vytvářet krevní sraženiny.

 

Využití: Cilostazol se využívá zejména v terapii ischemické choroby dolních končetin, kdy preparát zlepšuje prokrvení tkání dolních končetin a tlumí ischemické bolesti nohou při chůzi (klaudikační bolesti). Je samozřejmě nutné mít na paměti, že základem konzervativní terapie ICHDK je vždy zanechání kouření a léky je nutno chápat spíše jako podpůrnou formu léčby.

 

Užívání: Cilostazol by v žádném případě neměl být užíván bez doporučení lékaře. Preparát se vyrábí ve formě tablet o síle 50 a 100 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka je 50-100 miligramů dvakrát denně.

 

Nežádoucí účinky: Nejsou příliš časté a nebývají závažné. Někteří lidé popisují bolesti hlavy a trávicí obtíže, objevit se může bušení srdce, otoky tkání a alergické reakce. Krvácivé komplikace bývají vzácné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů