Chloramphenicol neboli česky Chloramfenikol je zajímavé antibiotikum ze skupiny amfenikolů. Ačkoliv je na něj citlivá většina bakterií, tak se prakticky nevyužívá pro své potenciálně závažné vedlejší účinky. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina chloramfenikol.

 

Princip: Chloramfenikol narušuje schopnost bakterií vytvářet bílkoviny a tím zastavuje jejich množení. Tím umožní imunitnímu systému se s bakteriemi lépe vypořádat.

 

 

Využití: Vzhledem k nežádoucím účinkům není Chloramfenikol běžně využíván. Obecně se udává jen málo indikací, kdy by mohl být teoreticky použit – např. břišní tyfus, některé záněty mozkových blan (meningokokové) a stafylokokové mozkové abscesy.

 

 

Podávání: Chloramfenikol existuje ve formě injekčního roztoku a je-li indikován, pak se podává 3-4x denně v celkové denní dávce 2 gramy.

 

 

Nevýhody: Obecný text o nežádoucích účincích antibiotik najdete zde. Nepříjemnou specialitou Chloramfenikolu je jeho vliv na kostní dřeň. Poměrně často může dojít k nezávažnému útlumu krvetvorby, to však není až tak vážné. Mnohem závažnější je vznik nebezpečné aplastické anémie, tedy naprosté zástavy tvorby červených krvinek, který je neléčitelný a končí smrtí. Riziko vzniku aplastické anémie nezávisí na dávce a době užívání Chloramfenikolu a vzniká třeba až po několika měsících po jeho užívání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů