Celecoxib patří mezi tzv. nesteroidní antirevmatika, což jsou obecně řečeno léky používané proti zánětlivým procesům a bolestem. Účinnou sloučeninou je stejnojmenná látka celekoxib.

 

Princip: Celekoxib dokáže poměrně selektivně tlumit enzym cyklooxygenáza-2 (COX-2), což na jednu stranu znamená uspokojivý protizánětlivý účinek a na druhou stranu nízké nežádoucí účinky na trávicí trakt (např. ve smyslu vzniku žaludečních vředů), které jsou pro běžná nesteroidní antirevmatika typické.

 

Využití: Celecoxib může být předepisován na bolestivá onemocnění kostí a kloubů, jako jsou záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, e bolestivé záchvaty dny, stavy po úrazech apod.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Preparát se vyrábí ve formě 100 a 200 miligramových tobolek a většinou se užívá denní dávka 200 miligramů podávaná najednou, nebo rozdělená do dvou dávek.

 

Nevýhody: Inhibitory enzymu COX-2 sice nemají řadu vedlejších účinků typické pro běžná nesteroidní antirevmatika, na druhou stranu bylo zjištěno, že u nich existuje jisté riziko zhoršení kardiovaskulárních onemocnění včetně vyššího rizika infarktu myokardu a ischemické mozkové mrtvice. Z toho důvodu je třeba dávat velký pozor při jejich předepisování pacientům s kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho byly pozorovány různé trávicí potíže (plynatost, bolesti břicha, zácpa), možné zhoršení funkce ledvin, změny v krevním obraze a další problémy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů